Dzień Edukacji Narodowej

W piątek, 11 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Życzeniem pani Dyrektor było abyśmy przy tej okazji uczcili I Rocznicę odsłonięcia Pomnika Powstańców Wielkopolskich z terenów parafii Konojad i Łęki Wielkie stojącego na boisku naszej szkoły.

Zadanie przygotowania tych obchodów powierzono p. Stanisławowi Wałkiewiczowi, któremu pomagali na różnych etapach przygotowania niemal wszyscy nauczyciele naszej szkoły. Jedni pracowali w komisjach sędziowskich oceniających nasze zmagania, inni pomagali w organizacji i przeprowadzeniu poszczególnych konkurencji a p. Alicja Skiba zajęła się wydrukiem wszystkich dyplomów.
Na dni poprzedzające rocznicę, p. Stanisław zaproponował nam udział w indywidualnych konkursach plastycznych o dostosowanym do wieku stopniu trudności. Młodsi wykonywali piękne kolorowanki i wydzieranki a klasy starsze rywalizowały w pracach malarskich i technikach mieszanych. Drugi konkurs zaliczany już do rywalizacji między-klasowej, polegał na wykonaniu makiety naszego pomnika. Specjalnie powołane komisje dokonały oceny tych prac i doliczyły punkty do punktacji z pozostałych konkurencji, które zgodnie z planem odbyły się w wyżej wspomnianym terminie.
Uroczystość rocznicowa rozpoczęła się o godzinie 9.00 apelem pamięci i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Świętowaniu towarzyszyły przygotowane przez p. Wałkiewicza wystawy. Jedna prezentowała wykonane przez nas makiety pomnika stojącego na boisku naszej szkoły a na drugiej mogliśmy zobaczyć takie pamiątki dotyczące Powstania Wielkopolskiego jak mundury, czapki, odznaczenia, odznaki, medale, przypinki i magnesy na lodówkę.
Po apelu z okazji Święta Edukacji wróciliśmy do szkoły aby rywalizować z koleżankami i kolegami z innych klas w różnych konkurencjach popularyzujących Powstanie Wielkopolskie i oczywiście Pomnik Powstańców Wielkopolskich z naszego szkolnego boiska.
Ocenie komisji podlegały:
– strój galowy wszystkich uczniów wzbogacony dodatkowo w elementy kojarzące się z Powstaniem Wielkopolskim
– układanie puzzli z widokiem naszego pomnika
– quiz wiedzy historycznej na temat uroczystości odsłonięcia pomnika
– odtwarzanie listy nazwisk powstańców z parafii Konojad i Łęki Wielkie.
Klasy od piątych do ósmych współzawodniczyły dodatkowo w gwarowej prezentacji tradycyjnych dań wielkopolskich, którymi raczyli się nasi przodkowie w czasach Powstania wielkopolskiego.
Większość konkurencji łączyła rywalizację intelektualną i sportowo-ruchową. Emocje momentami sięgały zenitu.
Ostateczne wyniki ukształtowały się następująco:

w grupie klas 0-3:
– I miejsce klasa 2A
– II miejsce – 0B
– III miejsce – 0A
– IV miejsce – 1A
– V miejsce – 2B
– VI miejsce – 3A

w grupie klas 5-8:
– I miejsce klasa 8A
– II miejsce – 5B
– III miejsce – 8B
– IV miejsce – 7A
– V miejsce – 6B
– VI miejsce – 5C
– VII miejsce 7A
– VIII miejsce 5A
Po ogłoszeniu oficjalnych wyników i wręczeniu dyplomów każda klasa otrzymała zestawy lizaków. Tym słodkim akcentem zakończyliśmy świętowanie pierwszej rocznicy odsłonięcia naszego pomnika.

tekst: mgr Stanisław Wałkiewicz

Nadchodzące Wydarzenia
Kwi
21
wt
całodniowy Egzaminy klas 8
Egzaminy klas 8
Kwi 21 – Kwi 23 całodniowy
Egzaminy klas 8- dni wolne od zajęć dydaktycznych dla uczniów klas 0-7