Dzień Patrona w naszej szkole

Dnia 15 lutego 2019r. a więc przeddzień 100 rocznicy oficjalnego zakończenia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, obchodziliśmy w szkole uroczystość Dnia Patrona. Od rana panował w szkole wyjątkowy nastrój. Wszyscy tego dnia przybyli w galowych strojach, na których często dostrzec można było biało-czerwone powstańcze rozetki. Oficjalne świętowanie nastąpiło po dużej przerwie, o godzinie 12.30. Po powitaniu zebranych przez Panią Dyrektor Barbarę Szklarską i odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęliśmy apelem poległych. Kolega Karol Noskowiak w kilku słowach wskazał na niezwykłość i doniosłość 100 rocznicy po czym z kol. Pauliną Majką przywołali nazwiska szczególnie zasłużonych powstańców, w tym, wszystkich pochodzących z obwodu szkolnego naszej szkoły. Po apelu poległych jako przedstawiciele uczniów udali się pod, odsłonięty w październiku na terenie boiska szkolnego pomnik Powstańców Wielkopolskich z parafii Konojad i Łęki Wielkie celem zapalenia naszym bohaterom zniczy.

Następnie uczniowie klasy 7a, przygotowani przez p. Stanisława Wałkiewicza, wsparci wokalnie przez kol.: Karolinę Galusik, Wiktorię Mikajewską, Martynę Minge, Zuzię Nowak, Julkę Wasik, Hanię Michalak, Mikółaja Kwiatka i Macieja Roeslera oraz muzycznie przez Pana Dariusza Cieślaka przedstawili program artystyczny wg scenariusza p. Marioli Wałkiewicz. W sprawozdawczo poetyckiej formie przybliżyli w nim tło historyczne i przebieg naszego zwycięskiego powstania. Nie obyło się bez odśpiewania Marsylianki Wielkopolskiej, Roty, utworu Ignacego Jana Padewrewskiego – „Leć Orle Biały” czy też marsza Pierwszego Pułku Poznańskiego. Szczególnie oklaskiwana była Hania Michalak za piękne wykonanie utworu Krzsztofa Klenczona – „Biały Krzyż”

Po części oficjalnej zakończonej odśpiewaniem hymnu szkoły, nadszedł czas na podsumowanie szkolnego konkursu historycznego „Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim i Jego Uczestnikach”

Wyniki ukształtowały się następująco:

– w kategorii klas gimnazjalnych:
– I miejsce – Karolina Galusik
– II miejsce – Maciej Machliński
– III miejsce – Julia Juja i Oliwia Flis

– w klasie VIII:
– I miejsce – Julia Poznaniak
– II miejsce – Natalia Kabat
– III miejsce – Michał Dakowski

– w kat. Klas VII:
– I miejsce – Oliwia Rybak
– II miejsce – Kamil Majka
– III miejsce – Martyna Gajewska
– wyróżnienie – Julia Wasik

– w klasie VI:
– I miejsce – Maria Graf
– II miejsce – Patrycja Ryczek
– III miejsce – Katarzyna Sroczyńska

– w kat. Klas V:
– I miejsce – Mikołaj Kwiatek
– II miejsce – Klara Nowak
– III miejsce – Michalina Graf
– wyróżnienie – Martyna Majorczyk

– w kat. Klas IV:
– I miejsce – Klaudia Rupa
– II miejsce – Adam Gogolewski
– III miejsce Arkadiusz Dzięcioł i Antoni Nowak
– wyróżnienie – Hanna Michalak

Na zakończenie pani Dyrektor podziękowała wszystkim wykonawcom a pan Wałkiewicz Podziękował jeszcze Pocztowi Sztandarowemu, paniom: Żanecie Ratajszczak za pomoc przy dekoracji, Alicji Skibie za przygotowanie i wydrukowanie dyplomów oraz panu Krzysztofowi Maćkowiakowi za rozwieszenie sukna pod dekorację.

tekst: mgr Stanisław Wałkiewicz
zdjęcia: Michał Dakowski kl. VIII

Nadchodzące Wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń.